Conquest Cup, Istambuł 2013

W dniach 28-29 maja 2013 roku Piotr Gonet, reprezentując Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Tradycyjnego wziął udział w Conquest Cup w Stambule. Pierwsze miejsce zajął Oleg Flerko z Białorusi, drugie Michael Sodja z Czech. Piotr Gonet z powrotem przywiózł brązowy medal.

Turniej ten, zorganizowany w 560 rocznicę zdobycia Konstantynopola przez Turków był jednocześnie ceremonią otwarcia ( po kompletnej odbudowie i przebudowie) 15 wiecznej szkoły łuczniczej, znanej m.in. z rekordów w strzelaniu na odległość, które to były bite z jej terenu m.in. przez Sułtanów Ottomańskich.
Otwarciu przewodniczył oraz nagrody wręczał, a także przecinał wstęgę premier Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Z całego świata zostało zaproszonych 33 gości. W turnieju wzięło udział także 66 łuczników tureckich.
Dodatkową atrakcją był rejs po bosforze, kolacja w parku miniatur oraz wyjście do starego miasta na fajkę wodną i pyszną herbatę.

Doskonała organizacja i wielkie emocje które towarzyszyły tym obchodom pozostawiły niezatarte wrażenie z tej wyjątkowej uroczystości. Nowoczesny obiekt sportowy, który powstał dzięki finansowemu zaangażowaniu rządu będzie przez wiele pokoleń służył rozwojowi łucznictwa w Turcji. Z naszej strony możemy jedynie pozazdrościć i mieć nadzieję, że kiedyś i u nas łucznictwo tradycyjne doczeka się uznania i wsparcia ze strony władz.

Wydarzenia tego typu pokazują, że łucznictwo tradycyjne to coś więcej niż tylko sport. Jest to  zjawisko z pogranicza kultury, sportu i rekreacji, które łączy pasjonatów ponad podziałami religijnymi czy politycznymi. Serdecznie dziękujemy przyjaciołom z Turcji za wspaniałą gościnę i mamy nadzieję że nawiązane kontakty pozwolą nam wspólnie rozwijać i promować łucznictwo tradycyjne w przyszłości.

Tutaj galeria zdjęć z turnieju: