Goblin Wars

Zaciężna Kompania „Hern” wyrusza na bój

Osobliwości Łowiectwa Zimą 6

 

Czym są „Goblin Wars” ?

Goblin Wars to jednocześnie turniej łuczniczy, gra terenowa, przygoda rodem z fantasy, słowem turniej inny niż wszystkie.

Cykl turniejów Osobliwości Łowiectwa Zimą, który po 6ciu latach doprowadził do powstania Goblin Wars, to – oprócz niezłej zabawy – pole doświadczalne dla rozwijania nowych koncepcji w łucznictwie – od testowania nowych sposobów przeprowadzania zawodów, nowych konkurencji czy celów po skomplikowaną dość mechanikę turniejów w formie gier terenowych. Ten turniej cały czas ewoluuje po to, by wytyczyć nowe (nie zawsze słuszne, haha:) ścieżki w rozwoju imprez łuczniczych.

Założenia są od początku takie same – zapewnić jak najwięcej dobrej zabawy, rozumianej jako strzelanie z łuku, w jak najkrótszym czasie. Wiąże się to z poprawą mechaniki przebiegu zawodów. Moim celem było od zawsze skrócenie czasu oczekiwania na strzelanie do minimum oraz zwiększenie ilości wystrzelonych strzał do maksimum. W tym, według mnie i między innymi należy szukać szansy na upowszechnienie łucznictwa oraz zwiększenie jego atrakcyjności poprzez dostarczenie nowej formy rekreacji z łukiem.

Powodem prac nad nową formułą są spostrzeżenia z różnych zawodów i turniejów na przestrzeni lat. Strzelanie zajmuje większość dnia (mimo często – jak na 3D – niewielkiej ilości strzał w tym czasie do wystrzelenia), a po jego zakończeniu uczestnicy szybko rozjeżdżają się do domu. Turniej taki trwa cały dzień – co jest fajne – ale z drugiej strony będąc w jednej grupie nie mamy okazji spotkać się i porozmawiać z wszytkimi znajomymi. Strzelanie zwykle zajmuje 4-6 godzin, w zależności od długości trasy, ilości osób i trudności terenu. Następnie mamy chwilę – mnie jwięcej godzinę do trzech – przed zakończeniem i rozdaniem dyplomów, po którym zwykle większość rozjeżdża się do domu. (nic dziwnego jak czasem jadą po 200km! )

Stąd narodziła się koncepcja zmasowanego strzelania w krótkim czasie do dużej ilości celów. Pierwsze edycje Osobliwości (2012, 2013, 2014,2015, 2016) rozwijały głównie koncepcję mechaniki turniejowej, by uzyskać coś, co określam przepustowością turnieju na poziomie który by to umożliwił. Stąd już w trakcie 4 tych Osobliwości 80 osób wypuściło po 120 strzał w 3,5 godziny.
To daje zapas czasu na inne aktywności – jak na przykład integracja poturniejowa.

W 2016 roku podczas piątej edycji po raz pierwszy wprowadziłem elementy gry RPG do swoich imprez, a także testowaliśmy wspólnie możliwość organizacji turnieju drużynowego, rozwijając przy tym warstwę fabularną. Po tej edycji ukształtował się kierunek, w którym turniej o dużej przepustowości chyba naturalnie zmierza. Aby zmniejszyć czasy dojścia na stanowiska, przy zwiększającej się liczbie celów, należało wyeliminować strzelanie indywidualne z palika na rzecz jednej linii i wspólnego strzelania całej grupy. Klimat orków i ich bandy stojącej razem oraz jedna linia strzelania dla całej grupy otworzyło kolejną możliwość zabawy – stworzenie systemu bitewnego, o którym za chwilę.

Był to jednak też moment, w którym ze względu na finansowanie tego projektu i jego koszty (rysunki, maty piankowe w liczbie 50, skala imprezy pod względem organizacyjnym, jej jednorazowość za każdym razem) okazało się, że Osobliwości na jakiś czas muszą znaleźć sobie jeden temat. Wybór padł na Orków i Gobliny. Po pierwsze – nie mają rasy, narodowości czy religii. Po drugie – są uniwersalne i osadzone w kulturze popularnej. Po trzecie – są małe i można całkiem dobrze oddać je w naturalnym (cokolwiek to znaczy  ) rozmiarze na macie wielkosci 100 na 50cm. Problem z finansowaniem, dalszą koncepcją i konieczność przetrawienia tematu sprawił że w 2017r mieliśmy roczną przerwę w organizacji. Ale temat nie umarł – dojrzewał jak dobre wino.

Co nowego w tym roku?

W tym roku projekt „Osobliwości” – już jako pierwszy epizod pewnego, w miarę ( będzie na pewno udoskonalany) skończonego systemu do gier łuczniczych – otrzymał nazwę „Goblin Wars – epizod I”. Możecie spodziewać się, że Epizod II odbędzie się jeszcze w tym roku podczas Summer Archery Camp w Łagówku, na Rancho u Zapotocznego 14tego lipca. Tym samym Orkowie i Gobliny rozpoczynają niezależny byt jako turniej, o czym na końcu.

Tegoroczne Osobliwości są polem doświadczalnym tak jak wszystkie poprzednie części.
W tym roku testujemy kilka rzeczy. Pierwszą są nowe cele łucznicze – łącznie 10 postaci, które z tzw. skórkowaniem, czyli różnymi elementami uzbrojenia, z użyciem lustrzanego odbicia osiągają łącznie 60 wariacji. Powinno to zapewnić wystarczającą różnorodność tak, aby cele nie powtarzały się i nie nudziły optycznie.
Drugą rzeczą są przeliczniki punktowe tak, aby uczestnicy mogli strzelać w jednej kategorii. Idea nie jest nowa, bo przeliczniki stosowano już z różnym powodzeniem na turniejach i z pewnością nie da się sprzętowo, odgórnie obliczyć jaka jest dokładnie różnica między łukami, bo to zawsze strzela łucznik, a nie łuk. Niemniej wyszedłem z założenia bardzo prostego – nie na wszystkich turniejach musi być to robione tak jak na mistrzostwach. W przypadku małych, lokalnych imprez, czy właśnie turniejów „z innej bajki” jak Osobliwości, które organizowane są zwykle przy małych budżetach, fajnie byłoby móc wręczyć jeden ( a nie np 5) zestaw nagród. Dać ludziom szansę pobawić się wspólnie – jeśli nawet z pewnym czasem przymrużeniem oka. Sądzę, że jest to ciekawe rozwiązanie przy założeniu, że impreza jest rekreacyjna, a nie sportowa. Mając do pomocy Martę Michalak, która wykonała solidną pracę wrzucając wyniki z dużych imprez do programu statystycznego, udało nam się znaleźć mniej więcej widełki, w których mieszczą się poszczególne wyniki w zależności od sprzętu. Bardzo pomocne były tez opinie doświadczonych kolegów z „Poradnika Łuczniczego” na FB, za co serdecznie dziękuję, gdyż zobrazowały mi lepiej główne elementy, które należało wziąć pod uwagę.
Trzecią jest koncepcja turnieju jako bitwy łuczników z hordą Goblinów, Orków i Wargów. Odszedłem od koncepcji „polowania” na rzecz o wiele bardziej widowiskowej „bitwy”. W tym roku cały turniej odbędzie się na odcinku 200 metrowej długości Ścieżki Łuczniczej w Lesie Osobowickim. Mam nadzieję że da to uczestnikom wrażenie brania udziału w potyczce, gdyż na tym terenie znajdzie się 60 celów w 12 grupach po 5. System obrażeń, punktów życia, słowem cała gra i jej opis znajdują się w regulaminie. Tutaj tylko powiem, że docelowo – w „Orkowym Jarze” podczas Epizodu II na Summer Archery Camp – będziemy stać naprzeciwko oddziału orków zbiegającego ze wzgórza, a cały turniej wyglądać będzie jak jedno pole bitwy. Daje to ciekawe możliwości wizualne ( przy 100 uczestnikach na raz strzelających musi robić wrażenie) które mogą w ciekawy sposób pokazać inny wymiar łucznictwa.
Czwartym elementem jest ciągłość. „Goblin Wars” i kolejne epizody będą opowiadały historię Zaciężnej Kompanii „Hern”, a każdy uczestnik turnieju który przeżyje kolejny epizod będzie traktowany na kolejnym turnieju jako weteran, jego postać otrzyma dodatkowe możliwości w turnieju ( jak np. dodatkowy punkt życia).
Piątym jest przepustowość. Tak jak na poprzednich edycjach, tak i tutaj „podkręciliśmy procesor”. Szacuję ( szkoda, że tyle osób na pewno nie przyjedzie) że przy 120 uczestnikach strzelających 120 strzał w turnieju czas przejścia całego pola bitwy ( jako fikcyjna postać oczywiście, która bierze udział w poszczególnych odcinkach starcia) może zejść do 3godzin, przy założeniu że grupa strzela i zbiera strzały oraz przechodzi na kolejne stanowisko w 15 minut.

Serdecznie dziękuję tym którzy biorą udział w opracowywaniu koncepcji Osobliwości, wspierają mnie w chwilach w których mam wątpliwości, ale przede wszystkim uczestnikom, bez których ten projekt nigdy by się nie odbył. To dzięki Waszej obecności na poprzednich edycjach i nie ukrywam – pieniędzy z wpisowego  – skompletowany został sprzęt, na którym możemy organizować te zawody.

Pozdrawiam

Piotr Gonet