Piotr Gonet

Fotografia: Magdalena Lasota

 

Piotr Gonet:  właściciel Centrum Łucznictwa Tradycyjnego we Wrocławiu. Łucznik, organizator, społecznik. Założyciel i prezes Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Tradycyjnego w latach 2011-2014. Od wielu lat reprezentuje polskie łucznictwo tradycyjne na świecie, m.in. na World Traditional Archery Festiwal w Korei oraz Conquest Cup w Istambule.

Piotr strzela z łuku od lat 90-tych ubiegłego wieku. Najpierw strzelał z łuku dziecięcego, następnie , będąc nastolatkiem, z własnoręcznie wykonanych łuków. W 1998 kupił swój pierwszy „prawdziwy” łuk.  Samouk. W 2002 zajął II miejsce na turnieju łuczniczym na zamku w Bolkowie. Następne 8 lat strzelał w lesie, zabierając łuk ze sobą wszędzie dokąd go poniosło – czy do pracy na studiach w Norwegii, czy na emigracji w Szkocji. W tamtych latach nie interesowało go strzelanie na turniejach. Zmieniło się to w 2008 roku, gdy wciągnął się w świat łucznictwa dzięki środowisku łuczników z Warszawy. Z czasem okazało się, że życie toczy się od turnieju do turnieju. Z ponad setki dyplomów z zawodów za pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w latach 2008-2017 najważniejsze to:

Imprezy Międzynarodowe:

3 miejsce Conquest Cup , Turcja

11 miejsce Conquest Cup , Turcja

4 miejsce Conquest Cup , Turcja

2 miejsce Jianzha Chiny

3 miejsce drużynowo Ledu Chiny

1 miejsce w konkurencji Mongolskiej, Mongolia Wewnętrzna

3 miejsce Adrsspach 2015

I miejsce drużynowo ( CŁT) Karamanmarash, Turcja

Imprezy krajowe:

Mistrz Polski 3D2009

Mistrz Polski 3D2016

Liga 3D I miejsce indywidualnie 2015

I Miejsce Zawody Międzynarodowe 3D we Wrocławiu

II Miejsce Wolin 2009

Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Tradycyjnym:

I miejsce 2011

IV miejsce 2012

V miejsce 2013

Ponadto jego drużyna klubowa zajęła I miejsce na Halowych Mistrzostwach Polski w Strzelaniu 24h 2016, gdzie indywidualnie Piotr Gruszczyński, wychowanek klubu CŁT, zajął I miejsce.

Piotr Gonet jest lokalnym działaczem społecznym i sportowym, który na terenie Wrocławia stworzył 3 strzelnice dla łuczników, pierwsze dwie własnymi siłami, a trzecią dzięki głosom mieszkańców Wrocławia:

– Centrum Łucznictwa Tradycyjnego (klub łuczniczy, firma eventowa, organizacja turniejów i szkoleń)

– Ścieżkę Łuczniczą w Lesie Osobowickim (jest to publicznie dostępny łuczniczy parkour, na którym na stałe rozstawionych jest 14 celów i każdy kto ma łuk i strzały może przyjść i postrzelać)

– dzięki Wrocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu udało się także wyremontować dawną niemiecką strzelnicę w Lesie Osobowickim, gdzie obecnie można spotkać co weekend łuczników i miłośników broni pneumatycznej.

Do klubu łuczniczego na Osobowicach może przyjść każdy, filozofią działania Piotra jest umożliwienie każdemu spróbowania łucznictwa. Jego motto to: „łucznictwo jest wszystkim tym czym chcesz, żeby było” – nie każdy musi być sportowcem, liczy się pięknie oddany strzał i dobra zabawa.

Realizuje różne pomysły, mające na celu popularyzację łucznictwa przez rekreację i zabawę – tylko we Wrocławiu można wziąć udział w zawodach z elementami role – playing game, czyli … wojnie z goblinami, spłynąć Odrą pontonami z łukiem w ręku, czy zapisać się na wakacje z łukiem nad jeziorem.